226k views
1 vote
Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $21 5 gal or $61.05 15 gal

2 Answers

1 vote

Answer:

$61.05 for 15 gal is better deal

Explanation:

$61.05 divided by 15=$4.07 per gallon

$21 divided by 5= $4.2 per gallon

User Gafi
by
5.4k points
5 votes

Answer:

The second one is a better deal

Explanation:

User Asozcan
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.