menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. The popcorn, butter, salt, and serving bags cost $15 for every 100 bags of popcom. What is the cost per bag for these consumables?
asked
Apr 9, 2021
80.2k
views
0
votes
1. The popcorn, butter, salt, and serving bags cost $15 for every 100 bags of popcom. What is
the cost per bag for these consumables?
Mathematics
high-school
Victor Liu
asked
by
Victor Liu
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:6.66
Explanation:
Minjae
answered
Apr 14, 2021
by
Minjae
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 16, 2020
59.6k
views
Example There are 3 bags of popcom to divide equally among 2 students. How much popcorn will each student get? There are 3 bags of popcorn for 2 students to share, which is 32 Divide each of the 3 bags
Rodion Sychev
asked
Jan 16, 2020
by
Rodion Sychev
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
59.6k
views
asked
Sep 16, 2021
166k
views
Yesterday, a movie theater sold 305 bags of popcorn. A large bag of popcom costs SA. A small bag of popcorn costs $1. In all, the movie theater made 5632 from popcom sales. Wite and solve a system of equation
Yujean
asked
Sep 16, 2021
by
Yujean
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
166k
views
asked
Jan 14, 2021
11.1k
views
To make popcorn, a movie theater uses 9 tablespoons of oil for each cup of popcorn kernels Using this information, complete the table for the missing amounts of oil and popcom kemels. Tablespoons of Oil
Kevin Fegan
asked
Jan 14, 2021
by
Kevin Fegan
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
11.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org