72.8k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$390 for 16ft2?

The unit rate is $

User Samia
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2.01030927835 or $2.01

Explanation:

16 ft 2 in = 194 in

390/194 = 2.01030927835

Simplify, $2.01

Hope this Helps :)

User VAIRIX
by
7.1k points