Answer: Required minimum sample size = 2017
Explanation:
Formula : Sample size(n) for population proportion(p):
, where E = Margin of error
If p = proportion of smokers
Given: p =0.30 and E=0.02
for 95% confidence level = 1.96
So,

Hence, required minimum sample size = 2017