189k views
5 votes
6-137 Consider a Carnot heat-engine cycle executed in a steady-flow system using steam as the working fluid. The cycle has a thermal efficiency of 30%, and steam changes from saturated liquid to saturated vapor at 275oC during the heat addition process. If the mass flow rate of the steam is 3 kg/s, determine the net power output of this engine, in kW.

1 Answer

2 votes

Answer:

1417.05 kw

Step-by-step explanation:

From the question,

The Mass flow rate = 3kg

The Saturated temperature = 275⁰c

The Thermal efficiency = 30%

The enthalpy of vaporization is 1574.5kj/kg

Rate of heat transfer = 3x1574.5 = 4723.5 kW

Thermal efficiency of engine =

0.30 x 4723.5

= 1417.05 kW

This answer is the net power output of this engine, in kW.

Thank you!

User Javier Elices
by
7.0k points