164k views
1 vote
Suzie purchased 12 bottles of water for $9.60. What is the cost of one bottle of water?

2 Answers

5 votes
Answer: The cost of one bottle of water is 0.8 cents. (8 cents)

The first step is to divide 9.60 by 12. You will get 8 cents. To confirm that this answer is true, multiply .8 times 12 and you will get 9.6 dollars.
User Majdi
by
6.0k points
3 votes

Answer:

0.8 cents

Explanation:

because if you do 9.60 divide it by 12 you get 0.8 cents.

User Mannaggia
by
6.6k points