233k views
1 vote
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$37.95. What is the unit price of the pairs of socks​?

2 Answers

3 votes

Answer:

$7.59

Explanation:

you dived $37.95 by 5 and you get your answer of $7.59

User Heine Frade
by
5.5k points
3 votes

Answer:

$7.59.

Explanation:

Divide $37.95 dollars (converting it into 37.95), by 5, and you get 7.59 ($7.59).

User Krunal Patel
by
6.1k points