113k views
2 votes
The v

h.
The velocity of a vehicle reaches 4 m/s in 4 seconds. Is the velocity of the
car uniform? Explain.​

1 Answer

2 votes

Answer:

The velocity is not uniform

Step-by-step explanation:

The velocity is not uniform, since the vehicle is increasing its speed to a value of 4 [m/s] in a time of 4 [s], that is, the vehicle is accelerating to increase its velocity, so when there is acceleration the velocity can not be constant or uniform.

Vf = Vo +(a*t)

where:

Vf = final velocity = 4 [m/s]

Vo = initial velocity = 0

a = acceleration [m/s²]

t = time = 4 [s]

a = (4 - 0)/4

a = 1 [m/s²]

User Manoj Doubts
by
7.6k points