menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Joe goes to the store and buys cokes. He can buy 10 cokes for $5.50. What is the unit rate from the problem?
asked
Feb 7, 2021
104k
views
3
votes
Joe goes to the store and buys cokes. He can buy 10 cokes for $5.50. What is the unit rate from the problem?
Mathematics
middle-school
Arnaud Villevieille
asked
by
Arnaud Villevieille
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
$5.50 divided by 10 is $0.55 per each unit of coke
Explanation:
JackH
answered
Feb 10, 2021
by
JackH
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
$5.50/10
= $0.55
Therefore one coke costs $0.55.
?Smail Atkurt
answered
Feb 13, 2021
by
?Smail Atkurt
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.5m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
A phone costs $499. There was a discount of 25% off. How much do the phone costs now?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org