166k views
4 votes
Which is better to buy 4.20 for 6 cans or 8.00 for 10 cans

User Phatmanace
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

4.20 for 6 cans is better

Explanation:

4.20 / 6 = 0.70 per can

8.00 / 10 = 0.80 per can

0.70 per can is cheaper/less expensive than 0.80 per can.

User Elango
by
7.7k points