96.4k views
0 votes
Mary paid $12.24 for a 6.35-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $13.99 for a 7.48-kg bag at a different store.

Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.

2 Answers

3 votes

Answer: First bag's unit price=$1.92 per kg Second bag's unit price=$1.87 per kg

Explanation:

User Barno
by
5.1k points
2 votes

Answer:

First bag's unit price=$1.92 per kg Second bag's unit price=$1.87 per kg

The second bag is the better deal

Explanation:

Divide the price by the weight to get the unit price per kg

The lowest number is the better buy

User Liewl
by
5.8k points