132k views
0 votes
Don’t understand how to do it

Don’t understand how to do it-example-1
User Josivan
by
7.0k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$3.75

Explanation:

Per can cost:

7.50 / 12 = 0.625 per can

Cost for 6 cans:

6 * 0.625 = $3.75

User Hotshotiguana
by
8.1k points
5 votes

Answer:

$3.75

Explanation:

12/2=6

7.50/2=3.75

User ELRuLL
by
6.3k points