124k views
3 votes
A student bought two juice pouches for $1.25 each and 3 bags of chips. The total cost was $5.05. Write and solve an equation to determine the cost of a bag of chip

User Retslig
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.85

Explanation:

5.05-1.25-1.25=2.55

2.55/3=0.85

User John Cromartie
by
5.5k points
6 votes

Answer:

$0.85

Explanation:

User James Trimble
by
5.5k points