123k views
4 votes
A company orders 24 boxed lunches from a deli for $238.80. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

User Ouri
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$9.95

Explanation:

$238.80 ÷ 24 = $9.95

$238.80 ⇾ The final cost of boxed lunches altogether.

24 ⇾ The number of boxed lunches bought.

$9.95 ⇾ The unit price of boxed lunches after dividing the final cost($238.80) by the amount bought(24).

Hope this wasn't confusing. o(^▽^)o

✨Hope this helps✨

User Dmitry F
by
5.5k points