Answer:
K = 803.6 J
Step-by-step explanation:
- Assuming that the water is moving very slowly at the top of the falls, we can treat to the mass of water as dropping from the top.
- So, all the energy at that point is just gravitational potential energy.
- Assuming no friction during the fall, total mechanical energy must be conserved, as follows:
- ΔK + ΔU = 0 (1)


- Taking the bottom of the falls as our zero reference level for the gravitational potential energy, we get, Uf =0.
- From (1), we get:
- ΔK = -ΔU
- ⇒ ΔK = - (0 -m*g*h) = m*g*h
- ⇒ ΔK = 1 kg*9.8 m/s2*82 m = 803.6 J
- Kf = 803.6 J