102k views
4 votes
g Bellingham Company produces a product that requires 12 standard pounds per unit. The standard price is $2.5 per pound. If 3,400 units used 39,600 pounds, which were purchased at $2.55 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance

1 Answer

3 votes

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

(a)

Direct material price variance is

= ($2.5 - $2.55) × 39,600

= $1,980 Unfavourable

(b)

Direct material quantity variance is

= (3,400 × 12 - 39,600) × 2.50

= $3,000 favorable

(c)

And, Direct material cost variance is

= (3,400 × 12 × $2.50) -( 39,600 × $2.55)

= $1,020 unfavorable

The same is to be considered

User Craig Anderson
by
8.0k points

Related questions

asked Feb 7, 2024 188k views
Rashedcs asked Feb 7, 2024
by Rashedcs
8.1k points
1 answer
0 votes
188k views
asked Mar 20, 2024 234k views
Smercer asked Mar 20, 2024
by Smercer
7.8k points
1 answer
3 votes
234k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.