Answer:
Vo = 12.5 mV
Step-by-step explanation:
given data
nominal resistance = 100 Ohms
gage factor = 2.1
other resistors = 100 Ohms
supply voltage = 2.3 V
strain = 11900 μ
solution
we get here voltage so we use here strain output formula
∈α =

put here value
11900 =

solve it we get
Vo = 12495 V
Vo = 12.5 mV