69.4k views
0 votes
The total cost of producing 15 tons of butter is $50000. If average variable cost is $815, then what is the firm's average fixed cost

User Zbug
by
6.9k points

1 Answer

7 votes

Answer: $2518.33

Step-by-step explanation:

Given: Total cost (TC) = $50000

Quantity (Q) = 15 tons

Average variable cost (AVC) = $815

To find : average fixed cost (AFC)

Since, TC = FC + VC


\Rightarrow\ (TC)/(Q)=(FC+VC)/(Q)\\\\\Rightarrow\ (50000)/(15)=(FC)/(Q)+(VC)/(Q)\\\\\Rightarrow\ (50000)/(15)=AFC+AVC\\\\\Rightarrow\ AFC= (50000)/(15) - AVC\\\\\Rightarrow\ AFC= (50000)/(15) - 815\\\\=3333.33- 815=\$2518.33

Hence, firm's average fixed cost= $2518.33

User Eh Jewel
by
6.4k points