18.8k views
5 votes
Each angle in a regular polygon measure 171 degrees.how many side this polygon have?

User Jkjk
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

40

Explanation:

For any polygon

interior angle + exterior angle = 180°, that is

171° + exterior angle = 180° ( subtract 171° from both sides )

exterior angle = 9°

The sum of the exterior angles of a polygon = 360° , thus

number of sides = 360 ÷ 9 = 40

User Stuart Rackham
by
7.3k points