56.2k views
3 votes
Calcium reacts with oxygen to make calcium oxide, CaO. What is the theoretical yield (g) of CaO(s) that could be prepared from 7.75 g of Ca(s) and 2.44 g of O2(g)

User Mdnfiras
by
8.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

2Ca + O₂ = 2CaO

80 g 32 g 112 g

given amount of Ca = 7.75 g

it will require oxygen = 32 x 7.75 / 80 = 3.1 g

but available oxygen = 2.44 so oxygen is the limiting reagent .

32g oxygen reacts with calcium to give 112 g of calcium oxide

2.44 gram of oxygen reacts with calcium to give 112 x 2.44 / 32 of CaO .

= 8.54 gram .

Theoretical yield of CaO = 8.54 gram.

User Maxim Saplin
by
7.1k points