Answer:
Drag force = 2.20N.
Step-by-step explanation:
Given data:
Weight of the runner = 60kg
Distance completed by the runner = 5km
Time spent to cover the distance = 17 minutes.
Cross sectional area = 0.72m^2.
Density of air = 1.2kg/m^3.
Solution:
V = d/t
Where d = 5km
t = 17 mins
V = (5*103)/(17*60)
= 5.1m/s
The drag force experienced by a person
Fd = 1/2 p C A v2
= 1/2 * 1.2 * 1 * 0.72 * 5.1
= 2.20N
f = f = Fd / m g
f = 2.20 / (60 * 9.8)
= 3.74*10^-3