menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
6. Which bag of potatoes is the better value: Bag A, 6 kg for $4.14 or Bag B, 2.5 kg for $1.80?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
6. Which bag of potatoes is the better value: Bag A, 6 kg for $4.14 or Bag B, 2.5 kg for $1.80?
asked
Nov 8, 2021
188k
views
3
votes
6. Which bag of potatoes is the better value:
Bag A, 6 kg for $4.14 or
Bag B, 2.5 kg for $1.80?
Mathematics
high-school
Sverrisson
asked
by
Sverrisson
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
So you do
Bag A - 6 / 4.14 =1.44
Bag B - 2.5/ 1.80 = 1.38
So bag b is better value
Jmfenoll
answered
Nov 9, 2021
by
Jmfenoll
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
Explanation:
♨Rage♨
Jeff Gong
answered
Nov 14, 2021
by
Jeff Gong
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org