menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
6. Which bag of potatoes is the better value: Bag A, 6 kg for $4.14 or Bag B, 2.5 kg for $1.80?
asked
Nov 8, 2021
188k
views
3
votes
6. Which bag of potatoes is the better value:
Bag A, 6 kg for $4.14 or
Bag B, 2.5 kg for $1.80?
Mathematics
high-school
Sverrisson
asked
by
Sverrisson
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
So you do
Bag A - 6 / 4.14 =1.44
Bag B - 2.5/ 1.80 = 1.38
So bag b is better value
Jmfenoll
answered
Nov 9, 2021
by
Jmfenoll
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
Explanation:
♨Rage♨
Jeff Gong
answered
Nov 14, 2021
by
Jeff Gong
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org