167k views
5 votes
23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

1 Answer

10 votes

Answer:

15 lbs of onions.

Explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

User Eeeeeean
by
8.0k points

Related questions

asked Mar 10, 2023 66.1k views
Zwb asked Mar 10, 2023
by Zwb
8.3k points
2 answers
8 votes
66.1k views