67.8k views
0 votes
N= 0.785 mol N2
P= 1.5 atm
T= 301 K
V=?
FAST PLZ ​

User Balaweblog
by
7.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

V=13.031L

Step-by-step explanation:

Use the equation PV=nRT. n is moles, R is 8.31, T is temp in (K), and Pressure in KPa

User Dorian
by
6.9k points