66.1k views
8 votes
23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

User Zwb
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer: 15 pounds

=============================================================

Work Shown:

(23 pounds)/(46 dollars) = (x pounds)/(30 dollars)

23/46 = x/30

1/2 = x/30

1*30 = 2*x

30 = 2x

2x = 30

x = 30/2

x = 15

---------------

Another approach:

Divide the cost over the number of pounds to find the unit price

46/23 = 2

The onions cost $2 per pound.

If x is the number of pounds, and we pay $30, then

2x = 30

x = 30/2

x = 15

Meaning 15 pounds of onions cost $30.

User Gopal Krishnan
by
5.3k points
9 votes

Answer:

15 lbs of onions.

Explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

User BernzSed
by
5.1k points