Answer: 15 pounds
=============================================================
Work Shown:
(23 pounds)/(46 dollars) = (x pounds)/(30 dollars)
23/46 = x/30
1/2 = x/30
1*30 = 2*x
30 = 2x
2x = 30
x = 30/2
x = 15
---------------
Another approach:
Divide the cost over the number of pounds to find the unit price
46/23 = 2
The onions cost $2 per pound.
If x is the number of pounds, and we pay $30, then
2x = 30
x = 30/2
x = 15
Meaning 15 pounds of onions cost $30.