menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 3pairs of insulated gloves cost $17.97. What is the unit price of the pairs of gloves
asked
May 12, 2021
68.0k
views
5
votes
A package of 3pairs of insulated gloves cost $17.97. What is the unit price of the pairs of gloves
Mathematics
college
Ljubitel
asked
by
Ljubitel
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$5.99 hope that helpssss
Nazim Zeeshan
answered
May 19, 2021
by
Nazim Zeeshan
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 26, 2017
32.6k
views
Julie buys a pair of earnings for 7$ .now she would like to buy the same earnings for 2of her friends .how much will she spend for all 3pairs of earnings ?
Rhapsodyn
asked
Feb 26, 2017
by
Rhapsodyn
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
32.6k
views
asked
Mar 12, 2017
106k
views
What is 3pairs of numbers that have 5 as their greatest common factor
Ming Hsieh
asked
Mar 12, 2017
by
Ming Hsieh
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
106k
views
asked
Dec 19, 2019
124k
views
Eric spent $22.00,including sales tax,on 2 jerseys and 3pairs of socks.the jerseys cost $6.75 each and the total sales tax was $1.03.fill in the table with the correct prices
Pribeiro
asked
Dec 19, 2019
by
Pribeiro
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
124k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Please solve the following equation. x-6x=56
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org