49.1k views
1 vote
What Are The Matching Answers ?

What Are The Matching Answers ?-example-1
User Jakes
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

purple → 3

orange → 2

green → 1

blue → 4

Explanation:

1.) Put it into cost over ounces and calculate

purple.) $3.52/16oz = 0.22/oz

orange.) $2.92/10oz = 0.292/oz = 0.29/oz

green.) $3.10/12oz = 0.2583333.../oz = 0.26/oz

blue.) $1.85/8oz = 0.23125/oz = 0.23/oz

Hope this helps,

- J.M.Jamon

Pennsylvania State University

Full-time B.S.CE. undergrad student

User Kaizen
by
4.5k points