119k views
0 votes
Marco has 10 grams of baking soda. He mixes it with 10 grams of vinegar. A chemical reactions happens. What is the mass of the product of its reaction?

1 Answer

5 votes

Answer:

Mass of product = 20 grams

Step-by-step explanation:

Given:

Amount of baking soda = 10 grams

Amount of vinegar = 10 grams

Find:

Mass of product

Computation:

Using Law of conservation of mass

Mass of product = Amount of baking soda + Amount of vinegar

Mass of product = 10 grams + 10 grams

Mass of product = 20 grams

User Mrgoos
by
6.9k points