122k views
2 votes
The cost of 5 scarves is $51.25. What is the unit price?

User Esausilva
by
6.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$10.25 because $51.25 divided by 5 equals $10.25 which is the unit price of each scarves.

Explanation:

User Thomas Anderson
by
7.3k points
7 votes

Answer:

10.25

Explanation:

User Anouar
by
6.3k points