232k views
2 votes
A 10 [kg] object is dropped from rest. a. How far will it drop in 2 [s]?

User ENV
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

y=0.5 g t^2

=0.5*10*2^2

=20 m

User Ricardo Diaz
by
6.8k points