112k views
4 votes
6

The table shows the price of two cereal brands and the number of ounces per box. Which is the better price per ounce?
Brand A- 18 oz. $2.50
Brand B- 24 oz. $3.50

User Herka
by
5.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The better price is Brand B.

Explanation:

Brand A- 2.50 ÷ 18 = 1.00

Brand B- 3.50 ÷ 24 = 0.10

Brand B costs less.

User Federico Navarrete
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.