65.6k views
2 votes
Chemistry, please help quickly

Chemistry, please help quickly-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

Cu²⁺(aq) + S²(aq)⁻ → CuS(s)

Molarity = 0.88 M

Step-by-step explanation:

Chemical equation:

Cu(NO₃)₂(aq) + Li₂S(aq) → 2LiNO₃(aq) + CuS(s)

Ionic equation:

Cu²⁺(aq) + 2NO₃(aq)⁻ + 2Li⁺(aq) + S²(aq)⁻ → 2Li⁺(aq) + 2NO₃⁻(aq) + CuS(s)

Net ionic equation:

Cu²⁺(aq) + S²(aq)⁻ → CuS(s)

2)

Given data:

Mass of KBr = 170 g

Volume of solution = 1625 mL (1625 /1000 = 1.625 L)

Molarity of solution = ?

Solution:

First of all we will calculate the number of moles of KBr.

Number of moles = mass/molar mass

Number of moles = 170 g/ 119 g/mol

Number of moles = 1.43 mol

Molarity of solution:

Molarity = number of moles / Volume of solution in L

Now we will put the values.

Molarity = 1.43 mol/ 1.625 L

Molarity = 0.88 M

User Peska
by
6.6k points