130k views
4 votes
Salvatore's Spaghetti Sauce comes in four sizes of jar: a 12-ounce jar for $1.44, an 18 ounce jar for $2.34, a 36-ounce jar for $3.96, and a 54- ounce jar for $5.40. Which jar has

the highest unit price?

A. The 12- ounce jar
B. The 18- ounce jar
C. The 36-ounce jar
D. The 54-ounce jar

Please answer :)

User Jasuten
by
4.9k points

1 Answer

3 votes
B.

by dividing the price by the number of ounces, you can find the unit price. do this for each size to see which one has the highest unit price.
1.44 / 12 = .12
2.34 / 18 = .13
3.96 / 36 = .11
5.40 / 54 = .10

since the 18 ounce jar has the greatest unit price, b is the answer.
User Raj Nathani
by
5.1k points