185k views
4 votes
Hong bought 15 pounds of rice for 8$ .
How many dollars did he pay per pound of rice?

User Shanimal
by
5.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

1.875$

Explanation:

15/8 for each pound of rice. hence u get 1.875 usd

User Shujaath Khan
by
5.3k points
2 votes

0.53/1lb

Explanation:

$8/15lb = 0.53/1lb

User Alex Churchill
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.