Answer:
Step-by-step explanation:
distance travel = 132 m
velocity = 22 m/s
find time
solution:
time = distance / velocity
= 132 m
22 m/s
= 6 sec.
s=vt
v=22 m/s
s=132 m
t=s/v
t=132/22
t=6 s
7.8m questions
10.4m answers