Answer:
Vf = ≈56.436 m/s
Step-by-step explanation:
We'll need to use the equation:
Vf^2 = Vi^2 + 2aΔx
Plugging in what we know, we get:
Vf^2 = (0)^2 + 2(4.55)(350)
Finally, some algebra:
Vf^2 = 3185
Vf = ≈56.436
7.8m questions
10.5m answers