80.3k views
23 votes
NEED HELP ASAP!

What is the frequency of a wave that has a wavelength of 28m? Remember that c = 2.998 x 10^8 m/s

A.) 10 Hz

B.) 1.07 x 10^7 Hz

C.) 10.7 Hz

D.) 2.3 x 10^7 Hz

1 Answer

11 votes

Answer:

Frequency = Speed/wavelength

Frequency = 2.998 x 10^8 m/s ÷ 28m

Frequency = 1.07 x 10^7 Hz

User NoShowP
by
7.0k points