70.6k views
21 votes
PLEASE HELPPP!!!!

Which of the following is the best buy?

3 lb. for $5.13
2 lb. for $3.37
3.25 lb. for $5.53
1.5 lb. for $2.52

User RPM
by
9.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$2.52

Explanation:

u have to at the lb. and the $ and which will give u more for a less price so we x out $5.53 and then 5.13.now all you have left is 2.52 and 3.37 and 3.37 is more than 2.52 and 2 lb. is more ik but u save more money by buying 1.5 lb.

hope this helps:)!!

User Bixel
by
8.4k points
8 votes

Answer:

3.25\

Explanation:

User Chocolata
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories