154k views
4 votes
If you can make it from one end of a football field to the other (100 meters) with an acceleration of 2.2m/s, what would be your top speed if you started from rest?

User James Kent
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

v = 20.57 m/s

Step-by-step explanation:

Given that,

Acceleration, a = 2.2 m/s²

Initial speed of the person, u = 0 (at rest)

Distance, s = 100 m

We need to find the top speed. It can be calculated using third equation of motion.


v^2-u^2=2as

v is final speed


v=√(2as) \\\\v=√(2* 2.2* 100) \\\\v=20.57\ m/s

So, the top speed of the person is 20.57 m/s.

User Jamie Hutber
by
7.9k points