84.8k views
2 votes
Find the unit rate: $253 for 20 hours

User Sunchezz
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

12.65 : 1

Explanation:

User Mariz
by
4.3k points
1 vote

Answer:

$12.65/h

Explanation:

Unit rate is given by:
U=(cost)/(time)

So in this case we have
U = (\$253)/(20h) =\$12.65/h

User Quentin Geff
by
4.1k points