menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carter's baby formula cost $27.93 for 21 ounces. What is the unit rate per ounce?
asked
Dec 5, 2021
39.9k
views
3
votes
Carter's baby formula cost $27.93 for 21 ounces. What is the unit rate per
ounce?
Mathematics
high-school
Abdullah Jibaly
asked
by
Abdullah Jibaly
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
$1.33
Explanation:
27.93:21
Divide 27.93 by 21.
Raffaele
answered
Dec 9, 2021
by
Raffaele
8.8k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 19, 2023
162k
views
The Carter’s can purchase seasons choice birdseed blend for $1.59 per pound and harden mix birdseed blend for $0.99 per pound. If they wish to purchase 20 pounds and send $27 on birdseed, how many pounds
Zabrina
asked
Aug 19, 2023
by
Zabrina
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
162k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org