39.9k views
3 votes
Carter's baby formula cost $27.93 for 21 ounces. What is the unit rate per
ounce?

Carter's baby formula cost $27.93 for 21 ounces. What is the unit rate per ounce?-example-1

1 Answer

1 vote

Answer:

$1.33

Explanation:

27.93:21

Divide 27.93 by 21.

User Raffaele
by
5.1k points