222k views
0 votes
If 2 bags or rice cost $3 then how much would 20 bags cost?

2 Answers

2 votes

Answer:

30 dollars

Explanation:

2 x 10 equals 20, so multiply 10 by 3 and you get 30.

User Nadrimajstor
by
4.6k points
0 votes

Answer:

the answer would be it costs $30 for 20 bags of rice

Explanation:

divide $3 by 2 to get $1.50 and then multiply $1.50 by 20 to get $30

User Nirav Dangi
by
4.6k points