27.2k views
3 votes
In a supermarket each cup costs of 4$ and each bowl cost $6 if you want to spend exactly $34, write an equation in standard form modeling this situation. Let c represent the number of cups you buy and let b represent the number of bowls you buy

BEST ANSWERED GETS MARKED
Don't put a answer to get points

1 Answer

6 votes
the equation should be 4c + 6c = 34
User Swelljoe
by
5.1k points