231k views
0 votes
You will participate in a lottery for 12 consecutive days. Each time you play, it costs $1 to participate, with an probability of winning of 0.08, and a prize of $10. Given that you win exactly twice, what is the probability that you win on two consecutive days

1 Answer

4 votes

Answer:

0.167

Explanation:

the question says we won exactly twice, so the probability of winning on two consecutive days can be calculated as:

total number of 2 consecutive days(11) /total ways of picking 2 days out of 12 days (12C2)

12C2 = 66

11/66

= 1/6

= 0.167

so the probability of winning on two executive days is equal to 0.167

User Cellcore
by
7.5k points