Answer:
How long will it take the rocket to reach its maximum height?
What is the maximum height?
Explanation:
h(t) = -16t² + 64t + 6
in order to determine the maximum height we must find the derivative:
h'(t) = 2 · -16t + 64 = -32t + 64
0 = -32t + 64
32t = 64
t = 64/32 = 2 seconds
just replace t by 2 in order to determine the maximum height:
maximum height = -16·2² + 64·2 + 6 = -64 + 128 + 6 = 70 feet