13.8k views
3 votes
Rose bought 5 books for $22.00.
What was the cost per book?

User TheMI
by
4.5k points

2 Answers

7 votes

I believe the answer is $4.4

Explanation:

so if you take $22.00 divided by 5 you would get the answer

User SharpShade
by
4.4k points
3 votes

Answer:

$4.4

Explanation:

22/5

User Rowe Morehouse
by
5.5k points