menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A company orders 26 boxed lunches from a deli for $295.10. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
asked
Jul 3, 2021
73.3k
views
5
votes
A company orders 26 boxed lunches from a deli for $295.10. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
Mathematics
high-school
OpiesDad
asked
by
OpiesDad
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
11.35
Explanation:
Divide 295.10 by 26 and you get 11.35
Tyzoid
answered
Jul 7, 2021
by
Tyzoid
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 12, 2021
151k
views
A company orders 26 boxed lunches from a deli for $295.10. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
Bebbo
asked
Dec 12, 2021
by
Bebbo
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
151k
views
asked
Mar 21, 2023
186k
views
A company orders 30 boxed lunches from a deli for $295.50. If each boxed lunch costs the same amount, how much do 9 boxed lunches cost?
Vidhya Sagar Reddy
asked
Mar 21, 2023
by
Vidhya Sagar Reddy
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
186k
views
asked
Oct 5, 2024
106k
views
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented
Piotr Kukielka
asked
Oct 5, 2024
by
Piotr Kukielka
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
106k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org