222k views
5 votes
Which fruit has the lowest unit price?

A.

2.5 pounds of grapes for $4.19
B.

4 pounds of apples for $5.49
C.

5 pounds of oranges for $6.99
D.

6.5 pounds of strawberries for $9.59

1 Answer

3 votes

Answer:

A unit is a measure of ratio between two quantities. In this instance, the unit is a pound. The ratio you need to take is the price of each fruit and divide it by the number of pounds each fruit has to get a price per pound. See below for solution.

Explanation:

A. 4.19 dollars / 2.5 pounds = 1.676 dollars / pound

B. 5.49 dollars / 4 pounds = 1.3725 dollars / pound

C. 6.99 dollars / 5 pounds = 1.398 dollars / pound

D. 9.59 dollars / 6.5 pounds = 1.475 dollars / pound

The lowest is B, the apples.

User Qiaochu Yuan
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories