208k views
5 votes
Find the unit rate : $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples

User Lucky Yang
by
8.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.20

Explanation:

User Mrsargent
by
7.5k points
1 vote

Answer: $1.20 per pound

User Blessed
by
9.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories