Answer:
$34.50
Explanation:
First, find how much 1 lb costs.
To do this divide 3.45 by 3 to get 1/4 lb and then multiply by 4 to get the cost of 1 lb.
3.45/3 = 1.15 1.15 x 4 = 4.60
So 1 lb is $4.60
Multiply the cost of 1 lb by 7.5 to find the cost for 7.5 lbs
$4.60 x 7.5 = $34.50
Hope this helps!